03.04.2017

Час коли інвестують не в нерухомість а у вибір

       Сьогодні ринок нерухомості України залежить від валютних курсів, коливань економіки, динаміки змін чисельності населення, податків і процентних ставок, політики та цілого букету інших факторів. Теперішній об’єм факторів впливу визначає те, що зараз не є безпечним час для того, щоб купувати активи.   

       Наші клієнти часто запитують у яку нерухомість і чи варто інвестувати зараз кошти у квадратні метри. У моїй пам’яті були часи, коли відповідь на це питання здавалася очевидною. Бувало, що відповісти на нього було не просто. Однак такого часу як зараз я не пригадую. Дати чітку та відверту відповідь клієнту сьогодні є справді дуже важко.
       Питання інвестицій сьогодні не цікавить людей? Зовсім навпаки – враховуючи економічно несприятливу ситуацію у банківській сфері потреба інвестування є дуже актуальною. Але… 
       
В умовах сьогодення «думаючий» бізнес та інвестори намагаються робити, як ніколи, довгострокові прогнози,  зокрема вивчати всі інструменти і можливості, яким раніше не приділяли увагу. Причина такої обережності криється в невизначеності. Невизначеність економічної ситуації велика а сценаріїв можливого розвитку подій справді багато. Тому   майже будь-яке вкладення коштів, чи в нерухомість чи в будь-що інше, несе в собі доволі високі ризики фінансових втрат. Причому нескладно підібрати декілька очевидних сценаріїв, які не обіцяють від такої інвестиції нічого окрім збитків. На жаль, сьогодні такі сценарії досить реалістичні.
       
У цих умовах люди роблять свій вибір. Вибір способу вкладення коштів розважливого інвестора перетворюється у справді непросту задачу. Прийняти інвестиційне рішення один раз і заспокоїтися на деякий час, скоріш за все, не вийде. Більше того, лякає те що до питання про можливий перегляд місця зберігання коштів швидше за все доведеться повернутися не один раз. 
       
При цьому, не дивлячись на всю складність ситуації, вихід є. Він не зовсім традиційний, зате досить простий і неабияк сьогодні поширений. Вихід полягає у тому, щоб не поспішати. Саме так зараз робить більшість потенційних інвесторів. 

Інвестор сьогодення вважає, що якщо і вкладати кошти сьогодні, так це в можливість мати вибір завтра.

       Якщо зрозуміти, який саме сценарій реалізується зі всього різноманіття варіантів та вплине  на прибуткову привабливість можна буде дещо звузити перелік можливих варіантів розгортання подій. Чекати, поки ситуація проясниться а невизначеність перетвориться у принаймні якийсь прогноз, нехай навіть стиснутий у відносно короткий для інвестиційного рішення проміжок часу.
       У фінансовій теорії вибір очікування замість дії – це по суті еквівалент придбанню пакета опціонів на право реалізувати набір дій щодо набору активів. Теорія інвестицій називає їх «реальними опціонами», і при їх оцінці застосовуються ті ж методи, що і при оцінці їх торгових аналогів. Хоча ціна подібних опціонів зараз не є надто вигідна. 
       Чому ж повноцінної відповіді на питання про інвестиції сьогодні немає? Звісно «чекати» звучить неприбутково. Тим паче що чекати слушного моменту потрібно в грошах або близьких до них ліквідних інструментах. Для багатьох стає актуальним ще одне питання: якщо зберігати капітал в грошах то яку обрати валюту? Адже сьогодні не гарантована стабільність  жодної з відомих валют в тому числі традиційного долара США, не гарантована ліквідність для комфортного входу і виходу з обраної валюти. 
       Очевидно те, що сьогоднішній інвестор високо орієнтований на безпеку та вкрай обережний. Інвестор, зокрема і потенційний інвестор ринку нерухомості вважає, що ризики валюти повинні бути якомога більш зрозумілі і якомога більш передбачувані. Інструмент для тимчасового розміщення фінансів повинен нести мінімум ризиків втрат. Чи вважати нерухомість таким інструментом? Звісно що «базу» для очікування кожен вибирає самостійно, часто враховуючи потребу мати можливість зробити вибір в потрібний момент. Адже інколи це може окупити будь-які втрати від курсової переоцінки, недоотримані відсотки або інші незручності сьогоднішньої нестабільної інвестиційної площадки.


Статтю підготував прес-центр компанії "Дуоком"