29.06.2015
Про роботу та кар'єру

Як вдало пройти співбесіду на роботу

Що дратує HR-менеджера під час співбесіди? 

Пошук роботи - процес, який складається з декількох етапів, одним з яких є безпосереднє проходження самої співбесіди. Щоб не провалитися на співбесіді, кандидату важливо знати не лише якої манери поведінки дотримуватися, але й те, які Ваші якості можуть стати на шляху отримання омріяної роботи. 

Фамілярність, перебільшення, неохайність це лише частина факторів, які можуть негативно вплинути на позитивний результат. Експерти ринку праці вирішили привідкрити секрети відбору працівників та грубих помилок кандидатів на співбесідах: 

9 порад для успішного проходження співбесіди

Порада №1 – не говоріть про особисте. 

Не варто говорити на співбесіді про те, що Ви рік шукаєте роботу, графік якої повинен бути з 10:00 до 17:00 год, бо Ви прагнете більше часу проводити з друзями або своєю половинкою. 

Порада №2 – порядок в соцмережі.

Не варто постити у соціальних мережах фото з шаленого відпочинку в Карпатах чи чергової вечірки у друзів. Варто потурбуватися про те, щоб Ваше онлайн- життя не вплинуло негативно на результат співбесіди. 

 

 

Порада №3 – не переборщіть з резюме. 

Не варто у резюме описувати усе своє життя та використовувати популярні слова “стресостійкий, цілеспрямований, відповідальний ” – у цьому зможе переконатися і сам менеджер по персоналу. Як правильно заповнити резюме? - перейти

 

 

Порада №4 – стримуйте свою наполегливість. 

Не телефонуйте кожну годину HR-менеджера з приводу Вашого працевлаштування, а найголовніше не приходьте два рази в тиждень протягом місяця часу з питаннями «Коли можна приступати до роботи  або «Коли у Вас відкриється для мене вакансія?». 

 

Порада №5 – забудьте про негативний підхід. 

Не варто розповідати, який жахливий у Вас був попередній керівник і як Ви не любили своїх колег. Крім цього, вимагати інформації про те, хто був вашим попередником і чому він залишив свою посаду, буде як мінімум зайве. 

 

Порада №6 – задавайте правильні питання. 

“А де буде стояти мій стіл? А який у мене графік? А коли у мене відпустка?” Якщо це буде Вашими першими питаннями відразу після того, як одержали роботу, то можете починати шукати нову. Насамперед, менеджер з персоналу чекає, що Ви будете любити компанію незалежно від дріб’язків на зразок робочого графіку. Набагато доцільніше буде просто поцікавитися справами компанії. 

 

Порада №7 – зовнішній вигляд. 

Не варто одягати футболку десяти річної давності, вважаючи її своїм талісманом та основним в проходженні співбесіди. Фамільярність. Якщо менеджер з персоналу приблизно такого ж віку, як і ви, не варто вести з ним діалог як із приятелем. Кілька влучних жартів та реплік не будуть зайвими, однак не варто переходити рубіж і розпитувати інтимні подробиці. 

 

 

Порада №8 – зберіться та будьте уважні. 

Кожен третій на ринку праці не може правильно написати назву компанії або назву вакансії. Крім того, не забувайте вказувати свої контакти в анкеті, яку Ви заповнюєте перед співбесідою.

 

 

Порада №9 - не обманюйте та не перебільшуйте. 

Звичайно ж, кожний із нас намагається показати себе якнайкраще. Але часом ми забуваємося і описуємо себе трохи “більшими”, ніж є насправді. Не варто говорити про те, що в день ви прочитуєте дві книги і працюєте до ночі без вихідних – це відлякує