Зателефонуйте нам:
+38 098 498 44 14
Провідний оператор нерухомості Львова

Оренда, продаж нерухомості:

Call-центр

+38 096 350 40 96

+38 098 498 44 14

Договір оренди нерухомості - в доларах чи гривнях? Про оплату оренди.

Гривня чи долар? Які бувають угоди оренди?

Оренда квартир завжди пов'язана з певним фінансовим ризиком, причому такі ризики існують як для орендарів, так і для орендодавців. Пов'язано це із загрозою різкої зміни курсу гривні до іноземної валюти. Найбільш поширеною валютою вважається долар. Секретом доларів є довіра світу до цієї валюти, яка випливає з довіри до економіки країни, яка цю валюту продукує.

Що робити, якщо за Законом всі розрахунки повинні проводитися лише у гривнях (національній валюті), а втрачати на нестабільності курсів не хоче ніхто. Багато орендодавців вимагають розрахунок в іноземній валюті. Наскільки це протизаконно і чи можна вносити такий пункт в договір? 

Які угоди оренди зустрічаються на практиці?

Угода 1. В гривнях

Розрахунок - в гривнях, рахують - гривню - тут все просто.

Така домовленість між сторонами угоди оренди не передбачає додаткових запитань. А власнику нерухомості звісно з гривневою ціною легше знайти квартиранта.

Угода 2. Гривня-долар

Розрахунок - в гривнях, рахують - долар.

Чому бувають такі домовленості?

Власники, намагаючись спрогнозувати обстановку на валютному ринку, намагаються захистити себе від падіння гривні і виграти на рості долара, і висувають обов'язкову умову - розрахунок у гривнях, але прив'язаний до певної іноземної валюти. 

Як це виглядає? Чи можна писати другу валюту в договорі оренди? 

Якщо сторони підписали договір та домовилися про розрахунок у закордонній валюті, постає питання: як правильно написати це положення в договорі оренди? Формулювання «еквівалентно стільком-то доларам» часто зустрічається в угодах оренди. Така згадка долара в договорі не є порушенням закону. Закон вимагає розрахунок у національній валюті. Це трактується наступним чином: купюри, які отримує власник квартири, повинні бути національними, тобто у гривнях. А доларовий еквівалент, про який йде мова в договорі найму, є своєрідною індексацією орендної плати. Домовлятися про індексування в орендній ставці сторонам не забороняється.

Угода 3. Долар

Розрахунок доларом, рахують долар.

Отже, що відбувається, якщо мова іде про розрахунок в доларах. Не рідко оплата за квартиру відбувається у закордонній валюті. 

Так, хто порушує Закон – той, хто передав долари, чи той, хто отримав? Можливо обидві сторони порушують Закон? Квартиронаймач, звичайно ж, зобов'язаний розрахуватися з господарем квартири в гривні. А для цього він, звичайно ж, повинен піти у банк та поміняти долари на гривні. Орендар так і планував зробити. Але не встиг. А оскільки орендар довіряє власнику квартири, тому попросив орендодавця самостійно обміняти долари у банку. «Попросив» перекладається на юридичній мові: «доручив в усній формі». Давати дрібні доручення в усній формі Закон також не забороняє. 

Угода 4. Оренда з індексом

Як це виглядає? В договорі оренди зазначається, що розмір орендної плати може змінюватись відповідно до зміни індексу інфляції; збільшення курсу гривні до курсу валюти тощо. У договорі оренди повинен бути зазначений розмір орендної ставки в гривнях та формула розрахунку орендної плати.

Новини та статті

Переглянути все